چرا خواندن رمان معروف و جذاب« بهم میاد؟!» را توصیه می کنیم؟
Thursday, Jun 22, 2017

کتاب بهم میاد ؟! اثر رنده عبد الفتاح با  عنوان عجیب خود و طراحی جلد چشم نوار، از آغاز و کششی بسیار عالی برخوردار است؛ به طوری که خواننده در مواجه اول رغبت زیادی برای دنبال کردن ماجرا می‌یابد. برای آشنایی با محتوای کتاب بهم میاد و خرید کتاب در ادامه مطلب همراه ما باشید

 راوی داستان «امل»، فلسطینی الاصل که زاده خانواده‌ای تحصیل کرده و مسلمان بوده، در سرزمینی دیگر (استرالیا) تولد یافته و اکنون به نوجوانی رسیده است. دختری پرشور، با هوش و پر هیجان که در بحرانی‌ترین سنین زندگی عظیم‌ترین تصمیم خود را مبنی بر اتخاذ حجاب به صورت دائم (یا به قول خودش فول تایم شدن) را می‌گیرد.

ادبیات آمیخته به طنز و در عین حال روان نویسنده که گویی خاطره نویسی نوجوانی زبر دست در دفتر روزانه‌اش است؛ میل به ادامه را برای یافتن انتهای مسیر ماجراهای او در خواننده افزایش می‌دهد.

می‌توان گفت نویسنده به نحو مناسبی تمام احوالات یک نوجوان مانند ترس از رویارویی با قضاوت دیگران، کنش‌های او با والدین، میل به رجوع به فطرت و پاکی، دوستی‌های شیرین نوجوانی، علاقه‌های آتشین به جنس مخالف، خستگی از نصیحت شنوی و گاهاً یک طرفه به قاضی رفتن را به خوبی به نمایش گذاشته؛ در عین حال بازگویی‌های «امل» با وجدان خود امکان نتیجه گیری‌های اخلاقی را در عین بی‌طرفی بیشتر کرده است.

 داستان بر بستر جامعه‌ای جاریست که دین اسلام مبیّن خشونت بوده و مسلمانان تروریست و یا کاکا سیاه‌های بی‌ارزش خوانده می‌شوند. در این فضا شخصیت اصلی داستان در نبردی با خود و دنیای خارج تلاش دارد مسائلی را که با پذیرش شاخص‌ترین نماد دین (حجاب) با آن مواجه می‌شود را به نحو أحسن مدیریت کند.

 نویسنده در تلاش بوده با گسترده کردن دایره تعاملات دختر و اعضای خانواده او، تصویر روشنی از جامعه اقلیت مسلمان و تعاملات آن‌ها در محیط میزبان (استرالیا) به خواننده بدهد.

 کنش‌های میان امل و دوستان غیر مسلمان خود (سیمونه و الین) که با شادابی‌ها و هیجان‌های دوره بلوغ آمیخته شده؛ رفتار دوستانه و جانب دارانه دبیر مدرسه (آقای پیرس) در کنار برخورد منطقی آمیخته به ترس مدیر مدرسه (خانم والش)، جریان‌های دوستی و خصومت‌های حاکم بر محیط کلاس، نمایش تضادهای ناشی از آمیختگی سنت غلط و خرافه با دین (در خانواده بهترین دوست او لیلا)، خود باختگی و گریز از اصل به دلیل همرنگ جماعت شدن (که در خانواده دایی جو، عمه ماندی و دوست صمیمی او یاسمین وجود دارد) تعامل او با پسر غیر مسلمانی که مورد علاقه اوست (آدام) و نیز همسایه پیر و تلخی که در اثر تدابیر نرم و انسان دوستانه مادر امل و رفتارهای او زندگی دیگری می‌یابد؛ همه و همه حلقه‌های اتصال ماجراست.

 در نهایت، داستان به گونه‌ای نیمه روشن و خوش بینانه که نوید آینده‌ای روشن‌تر را در گرو انتخاب‌های صحیح می‌دهد به پایان می‌رسد.  مطالعه این داستان دقایق شیرین و تأمل برانگیزی را برای مخاطب رقم می‌زند.

رمان «بهم میاد ؟!» با ۴۲ فصل، ۳۳۶ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۲هزار تومان از سوی نشر آرما منتشر شده است.این کتاب را رنده عبدالفتاح نوشته و محسن بدره آن را ترجمه کرده است

 در ادامه بخش کوتاهی از کتاب بهم میاد ؟! اثر رنده عبد الفتاح را میخوانیم:

 

 وقتی دارم در قسمت اغذیه فروشی مرکز خرید قدم می زنم سه تا زن محجبه را می بینم.سه تایی دور میزی گرم گرفته اند و دارند بستنی می خورند.چشم یکی شان به من می افتد و لبخند می زند.

-السلام علیک

 من هم با لبخند پاسخ می دهم “و علیکم السلام”.دو نفر دیگر نیز همینطور سلام می کنند و به گرمی به من لبخند می زنند.سرشان دوباره گرم خودشان می شود.

 من در حالیکه لبخندی به لب دارم از کنارشان رد می شوم و با خودم فکر می کنم تا حالا نفهمیده بودم که حجاب چیزی بیشتر از پاکدامنی هم دارد.

 این ها با من غریبه اند،اما همهٔ ما احساس کردیم رابطه ای حیرت انگیز داریم؛حس اینکه این لباس ما را در یک خواهری جهانی به هم پیوند می دهد

 

طبق معرفی سایت رسمی نشر آرما برای خرید کتاب می تونید از
 چهار سوق
استفاده کنید

 

نوشته شده توسط به نقل از سایت بنیانا | 0 دیدگاه

پست های مرتبط

ارسال دیدگاه