چ
چ
چ

چ

0 نظرسفارش (1)
3,000تومان
کد محصول: mso-26
موجودی 2 تا 3 روز دیگر
راهنما

بررسی اجمالی

خلاصه فیلم

توضیحات محصول

خلاصه فیلم

در اواخر مرداد سال ۱۳۵۸، دکتر مصطفی چمران (فریبرز عرب‌نیا) از طرف دولت موقت ماموریت پیدا می‌کند به پاوه برود و درگیری داخلی به‌وجودآمده در آنجا را خاتمه دهد. سه رأس درگیری موردنظر را مردم پاوه، کردهای جدایی‌طلب و رزمندگان پاسدار تشکیل می‌دهند. چمران با تکیه بر نگاه عرفانی و بینش صلح‌جویانه‌اش، هم باید در برابر جسارت و میل به عدالت‌طلبی اصغر وصالی (بابک حمیدیان) به عنوان فرمانده پاسداران مستقر در پاوه مقاومت کند و هم دکتر عنایتی (مهدی سلطانی) به عنوان رئیس کردهای شورشی را قانع کند که دست از درگیری بردارد.

وصالی که جوانی پرشور است و روحیه‌ای انقلابی دارد صلح‌طلبی و میل چمران به جلوگیری از برخوردها و ملایمت او را به انفعال تعبیر می‌کند و مدام با او کشمکش دارد. تیمسار فلاحی (سعید راد) فرمانده نیروی زمینی ارتش هم در این میان نماینده نگرش دیگری به جنگ است و سعی می‌کند اوضاع را طبق تشخیص خود مدیریت کند.

چمران همه تلاش‌اش را می‌کند که گروه‌های فکری و عقیدتی مختلف را به وحدت و رفتار عاقلانه تشویق کند. اما برخلاف پیش‌بینی‌های او نه عنایتی که رفیق قدیمی او نیز هست پیشنهاد صلح را می‌پذیرد و نه وصالی و همسنگرانش حاضر می‌شوند دست از مقاومت بردارند. بدین ترتیب چمران که دردی عارفانه را در دل تحمل می‌کند، دو روز سخت و طاقت‌فرسا را پشت سر می‌گذارد، در حالی‌که نیروهای معارض در حال تسخیر شهر هستند. تا این که به فرمان مستقیم امام خمینی (ره) نیروهای رزمی کافی از مرکز به سرعت به محل اعزام می‌شوند و درگیری‌ها پایان می‌یابد

 

حواشی فیلم «چ»

ابراهیم حاتمی کیا در اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر به علت چینش از پیش تعیین شده ی آرا (بنا بر گفته خودشان)، حضور نیافت.

ابراهیم حاتمی کیا، فیلم «چ» را به مریلا زارعی و فیلم «شیار143» تقدیم کرد.

ابراهیم حاتمی کیا در نشست خبری فیلم «چ» گفت: چمران عضو نهضت آزادی است، اما فراتر از نهضت آزادی است.

مهدی چمران(برادر شهید چمران) به همراه همرزمان شهید چمران در موزه شهید چمران از فیلم «چ» و ابراهیم حاتمی کیا تقدیر کردند و مهدی چمران «چ» را فیلمی ساخته شده براساس واقعیت های پاوه دانست.

 

علی کشوری، پسر شهید کشوری نامه ای گلایه آمیز با عنوان «حاتمی‌کیا همیشه حرف‌های مهمی برای گفتن دارد» درارتباط با فیلم «چ» و نادیده گرفته شدن نیروی زمینی موثر در پاوه و همه آن رشادت‌های هوانیروز، ارتش و حتی شخص تیمسار فلاحی و دیده نشدن چمران در این فیلم نوشته است.

دختر سرهنگ اربابی یادداشتی در صفحه فیسبوکش در ارتباط با فیلم «چ» و ابراهیم حاتمی کیا منتشر کرد: بغضم را شکستید آقای حاتمی کیا، با ده ها سند و مدرک، چمران را پدر من و 25 نفر دیگر نجات دادند.

یکی از حواشی‌های این فیلم اختلافی بود که بین نقش اصلی، فریبرز عرب‌نیا و کارگردان، ابراهیم حاتمی‌کیا وجود داشته است. به همین علت، خبرهایی در سایت‌ها مبنی بر توقف فیلمبرداری فیلم «چ» منتشر شد. این اختلاف باعث شد با تغییر پایان بندی فیلم، آخرین سکانس، بدون حضور عرب‌نیا به عنوان بازیگر نقش اول، فیلمبرداری شود.

سعید راد، یکی دیگر از بازیگران فیلم، از حواشی به دور نبوده است. او نیز از موضوع اختلاف بین عرب‌نیا و حاتمی‌کیا ناراحت بود و همچنین با عوامل فیلم به مشکل برخورده بود..

از دیگر حواشی فیلم میتوان به حضور مهدی چمران (برادر شهید مصطفی چمران) و وزیر ارشاد سابق و برخی دیگر از مسئولین در پشت صحنه فیلم اشاره کرد.

 

قیمت : 3000 تومان

مدت زمان : ۱۲۵ دقیقه

نویسنده و کارگردان : ابراهیم حاتمی کی

بازیگران : فریبرز عرب نیا, بابک حمیدیان, سعید راد, مریلا زارعی, مهدی سلطانی

جوایز: برگزيده  سيمرغ بلورين از جشنواره ی سی و دوم فجر در رشته های بهترين صدابرداري (بهمن اردلان)، بهترين جلوه هاي ويژه بصري (هادي اسلامي)، بهترين فيلم از نگاه ملي (محمدرضا جعفري جلوه)، بهترين تدوين (مهدي حسيني وند)، نقش دوم مرد (بابك حميديان)، بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني (حميد سليماني)، بهترين صداگذاري و ميكس (عليرضا علويان)

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی
آیتمی برای نمایش وجود ندارد!