زنان کربلا
زنان کربلا
زنان کربلا

زنان کربلا

0 نظرسفارش (0)
350,000تومان
تولید کنندگان
کد محصول: bar-193
موجودی در انبار
راهنما

بررسی اجمالی

به‌طور کلی زنان شیعه حضوری بسیار فعال در آیین‌های مذهبی داشته‌اند. نقش‌های آیینی زنان از بعضی جهات مشابه نقش مردان و در عین‌حال متفاوت از آن‌ها است. در آیین‌های شیعی، فضا و فعالیت‌ها معمولاً براساس جنسیت‌ متمایز شده، اما هر دو جنس اغلب با هم در تع...

خصوصیات محصول

  • نوع کاغذتحریر
  • تعداد صفحات326
  • شابک978-622-7863-31-4
  • قطعرقعی
  • ناشرآرما
  • نویسنده / نویسندگانکامران اسکات آقایی
  • نوبت چاپاول

توضیحات محصول

به‌طور کلی زنان شیعه حضوری بسیار فعال در آیین‌های مذهبی داشته‌اند. نقش‌های آیینی زنان از بعضی جهات مشابه نقش مردان و در عین‌حال متفاوت از آن‌ها است. در آیین‌های شیعی، فضا و فعالیت‌ها معمولاً براساس جنسیت‌ متمایز شده، اما هر دو جنس اغلب با هم در تعامل‌اند. بررسی دقیق الگوهای جنسیتی موجود در این آیین‌ها، مناسبات جنسیتی گسترده‌تر در جوامع شیعی را آشکار می‌کند. همچنین نمادهای شیعی به شیوه‌های مختلف از نظر جنسیتی مردانه‌ ـ زنانه شده‌ و از این نمادها برای ارائه‌ی رفتارهای مطلوب زنانه بهره‌برداری شده است. با این‌که نمادها و آیین‌های شیعی گاهی‌اوقات در جهت محدود کردن فعالیت‌ها و نقش‌های اجتماعی زنان مورد استفاده قرار گرفته، اما به‌عنوان ابزاری برای ارتقای زنان هم کاربرد داشته و به بالابردن حس هویت خاص جنسیتی زنان کمک کرده‌اند. 

کتاب حاضر، ۱۱ مقاله از پژوهشگران مختلف در موضوع بررسی و تحلیل مشارکت زنان در آیین‌های عاشورایی در کشورهای ایران، عراق، لبنان، هند، پاکستان و آمریکا را شامل می‌شود. در این مقالات نشان داده شده که تجربه‌ی حضور زنان شیعه در این آیین‌ها هم با حضور سایر زنان در دیگر ادیان و فرهنگ‌ها تفاوت دارد و هم در چهارچوب فرهنگ شیعی از یک جامعه به جامعه‌ی دیگر، براساس عرف محلی،‌ فرهنگ عامه، تفاسیر دینی و سطح تحصیلات و زمینه‌های اقتصادی اجتماعی بسیار متفاوت است.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی
آیتمی برای نمایش وجود ندارد!